Ustawa o wyrobach medycznych jeszcze nie w tym roku

Katarzyna Kroner        24 grudnia 2021        2 komentarze

Projekt ustawy o wyrobach medycznych przewidywał, że ustawa uchwalona zostanie przed dniem 1 stycznia 2022r., a od daty tej miały wejść w życie między innymi przepisy dotyczące reklamy wyrobów medycznych. Ze względu na trwające prace nad projektem, należy z całą pewnością stwierdzić, że termin nie zostanie dochowany, a moment uchwalenia ustawy przesunięty zostanie co najmniej o kilka miesięcy.

Opóźnienie przewidywanej daty uchwalenia ustawy wynika z faktu, iż projekt został obecnie skierowany do Komisji Europejskiej. Wyznaczony przez Komisję okres tzw. stand still, w czasie którego państwo członkowskie powinno odroczyć przyjęcie notyfikowanego projektu, upływa 7 lutego 2022 r.

Poza rozpatrywaniem projektu przez Komisję Europejską, prace nad ustawą prowadzone są również na poziomie krajowym. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy regulacji, powołana została Podkomisja nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się 14 grudnia 2021r. i naświetliło kilka wątpliwości dotyczących proponowanych przepisów. Strona Społeczna, w tym w szczególności Izba POLMED, postulowała wprowadzenie licznych poprawek do treści projektu, w szczególności w przepisach dotyczących reklamy, czy wysokości kar administracyjnych.

Ze względu na fakt, że zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, trwają obecnie prace nad projektem ustawy, a także biorąc pod uwagę pojawiające się liczne postulaty wskazujące na konieczność wprowadzenia zmian, można przypuszczać, że aktualnie opublikowana treść projektu zostanie zmodyfikowana. Zmiany te wynikać będą nie tylko z merytorycznej analizy przepisów, ale także z konieczności dostosowania przepisów przejściowych do przesuniętego terminu uchwalenia ustawy.

W związku z powyższym dotychczas przewidywany termin uchwalenia ustawy na pewno nie zostanie dochowany. Biorąc pod uwagę aktualny etap, na jakim znajdują się prace nad ustawą, należy przewidywać, że nie zostanie ona uchwalona wcześniej, niż pod koniec pierwszego kwartału 2022r.

Na koniec życzę Wam, aby Świąteczny czas był dla Was okresem wytchnienia od codziennych zmagań, pełnym ciepła i radości, spędzonym w gronie najbliższych. A Nowy Rok niech przyniesie Wam realizację najbardziej ambitnych planów. Życzę również siły i wytrwałości na co dzień, a ponad wszystko dużo spokoju i uśmiechu 🙂 .

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Asia 7 marca, 2022 o 19:35

  Lepiej dłużej poczekać i dostać coś dopracowanego niż szybciej ale byle co 😉 pozdrawiam i do następnego!

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 18 marca, 2022 o 11:17

  Tak, zdecydowanie, też jestem tego zdania 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: