Katarzyna Kroner

radca prawny

Specjalizuję się w prawie cywilnym i gospodarczym, a także prawie medycznym. Od początku kariery zawodowej związana jestem głównie ze spółkami kapitałowymi w większości giełdowymi...
[Więcej >>>]

Sklep

Ustawa o wyrobach medycznych jeszcze nie w tym roku

Katarzyna Kroner24 grudnia 20212 komentarze

Ustawa o wyrobach medycznych w wersji projektowej przewidywała, że zostanie ona uchwalona przed dniem 1 stycznia 2022 r. Od tego dnia miały wejść w życie między innymi przepisy dotyczące reklamy wyrobów medycznych. Ze względu na to, że prace nad projektem nadal trwają, należy z całą pewnością stwierdzić, że termin nie zostanie dochowany. Dlatego musimy się przygotować na to, że ulegnie on przesunięciu o co najmniej o kilka miesięcy.

Opóźnienie przewidywanej daty uchwalenia ustawy wynika z faktu, iż projekt został obecnie skierowany do Komisji Europejskiej. Wyznaczony przez Komisję okres tzw. stand still upływa 7 lutego 2022 r. W tym czasie państwo członkowskie powinno odroczyć przyjęcie notyfikowanego projektu.

Ustawa o wyrobach medycznych

Poza tym, że projekt rozpoznaje sama Komisja Europejska, prace nad ustawą trwają również na poziomie krajowym. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy regulacji powołano podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się 14 grudnia 2021 r. i naświetliło kilka wątpliwości dotyczących proponowanych przepisów. Strona społeczna, w tym w szczególności Izba POLMED, postulowała wprowadzenie licznych poprawek do treści projektu, zwłaszcza w przepisach dotyczących reklamy czy wysokości kar administracyjnych.

Ze względu na fakt, że zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim trwają obecnie prace nad projektem ustawy, a także biorąc pod uwagę pojawiające się liczne postulaty wskazujące na konieczność wprowadzenia zmian, można przypuszczać, że aktualnie opublikowana treść projektu ulegnie modyfikacji. Zmiany te wynikać będą nie tylko z merytorycznej analizy przepisów. Biorą się one także z konieczności dostosowania przepisów przejściowych do przesuniętego terminu uchwalenia ustawy.

Podsumowanie. Kiedy możemy spodziewać się uchwalenia ustawy?

W związku z powyższym, termin uchwalenia ustawy, który dotychczas przewidywano, na pewno się przedłuży. Biorąc pod uwagę aktualny etap, na jakim znajdują się prace nad ustawą, należy przewidywać, że nie wejdzie ona w życie wcześniej niż pod koniec pierwszego kwartału 2022 r.

Na koniec życzę Wam, aby świąteczny czas był dla Was okresem wytchnienia od codziennych zmagań, pełnym ciepła i radości. A przede wszystkim – spędzonym w gronie najbliższych. Niech Nowy Rok przyniesie Wam realizację najbardziej ambitnych planów. Życzę również siły i wytrwałości na co dzień, a ponad wszystko dużo spokoju i uśmiechu. 🙂 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Kroner

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Asia 7 marca, 2022 o 19:35

  Lepiej dłużej poczekać i dostać coś dopracowanego niż szybciej ale byle co 😉 pozdrawiam i do następnego!

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 18 marca, 2022 o 11:17

  Tak, zdecydowanie, też jestem tego zdania 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: