Ustawa o wyrobach medycznych jeszcze nie w tym roku

Katarzyna Kroner        24 grudnia 2021        Komentarze (0)

Projekt ustawy o wyrobach medycznych przewidywał, że ustawa uchwalona zostanie przed dniem 1 stycznia 2022r., a od daty tej miały wejść w życie między innymi przepisy dotyczące reklamy wyrobów medycznych. Ze względu na trwające prace nad projektem, należy z całą pewnością stwierdzić, że termin nie zostanie dochowany, a moment uchwalenia ustawy przesunięty zostanie co najmniej o kilka miesięcy.

Opóźnienie przewidywanej daty uchwalenia ustawy wynika z faktu, iż projekt został obecnie skierowany do Komisji Europejskiej. Wyznaczony przez Komisję okres tzw. stand still, w czasie którego państwo członkowskie powinno odroczyć przyjęcie notyfikowanego projektu, upływa 7 lutego 2022 r.

Poza rozpatrywaniem projektu przez Komisję Europejską, prace nad ustawą prowadzone są również na poziomie krajowym. W celu przeprowadzenia dokładnej analizy regulacji, powołana została Podkomisja nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się 14 grudnia 2021r. i naświetliło kilka wątpliwości dotyczących proponowanych przepisów. Strona Społeczna, w tym w szczególności Izba POLMED, postulowała wprowadzenie licznych poprawek do treści projektu, w szczególności w przepisach dotyczących reklamy, czy wysokości kar administracyjnych.

Ze względu na fakt, że zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, trwają obecnie prace nad projektem ustawy, a także biorąc pod uwagę pojawiające się liczne postulaty wskazujące na konieczność wprowadzenia zmian, można przypuszczać, że aktualnie opublikowana treść projektu zostanie zmodyfikowana. Zmiany te wynikać będą nie tylko z merytorycznej analizy przepisów, ale także z konieczności dostosowania przepisów przejściowych do przesuniętego terminu uchwalenia ustawy.

W związku z powyższym dotychczas przewidywany termin uchwalenia ustawy na pewno nie zostanie dochowany. Biorąc pod uwagę aktualny etap, na jakim znajdują się prace nad ustawą, należy przewidywać, że nie zostanie ona uchwalona wcześniej, niż pod koniec pierwszego kwartału 2022r.

Na koniec życzę Wam, aby Świąteczny czas był dla Was okresem wytchnienia od codziennych zmagań, pełnym ciepła i radości, spędzonym w gronie najbliższych. A Nowy Rok niech przyniesie Wam realizację najbardziej ambitnych planów. Życzę również siły i wytrwałości na co dzień, a ponad wszystko dużo spokoju i uśmiechu 🙂 .

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 661 825 531e-mail: katarzyna.kroner@legalkp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzyna.kroner@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: