Dzisiaj na blogu chciałam przedstawić wpis gościnny. Autorem artykułu jest radca prawny Dawid Pantak. Dawid zajmuje się prawem zamówień publicznych, prowadzi blogi prawne na temat zamówień publicznych w branży medycznej (zamowieniamedyczne.pl) oraz o odwołaniu do Krajowej Izby Odwoławczej (odwolaniedokio.pl). Oddaję głos (a w zasadzie klawiaturę ; – )) Dawidowi.
W dzisiejszym wpisie opowiem o zamówieniach publicznych, których przedmiotem są wyroby medyczne.
Jednym z głównych odbiorców wyrobów medycznych są szpitale. Zdecydowana większość szpitali w Polsce to podmioty publiczne i jako takie muszą one stosować ustawę prawo zamówień publicznych. Jeżeli więc zajmujesz się obrotem wyrobami medycznymi, z pewnością przydadzą Ci się dodatkowe informacje z zakresu prawa zamówień publicznych.
Najczęściej stosowanym trybem, w jakim zamawiający dokonują zamówień publicznych na wyroby medyczne, jest przetarg nieograniczony. Jest to przetarg, w którym każdy może złożyć własną ofertę.
Do oferty zamawiający wymagają dołączenia odpowiednich dokumentów. Część dokumentów jest standardowa, to znaczy są to dokumenty, których zamawiający wymagają w każdym postępowaniu. Dotyczy to między innymi KRS, zaświadczenia z urzędu skarbowego, zaświadczenia z ZUS, KRK i tak dalej. Zamawiający żądają jednak także dokumentów, które są ściśle związane z wyrobami medycznymi, zazwyczaj są to deklaracja zgodności producenta, certyfikat wystawiony przez jednostkę notyfikowaną (dotyczy odpowiednich klas) oraz oświadczenie wykonawcy o wprowadzeniu przedmiotu zamówienia i stosowania na terenie Polski. Jeżeli masz zamiar ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego na wyroby medyczne, musisz koniecznie posiadać te dokumenty.
Ponadto, zamawiający często żądają ulotek, folderów czy kart technicznych produktów. Nierzadko można spotkać się z wymogiem dołączenia do oferty także próbki.
Przeważającym kryterium oceny ofert jest cena. Zeszłoroczna nowelizacja wprawdzie teoretycznie ukróciła dominującą pozycję kryterium cenowego, ale zamawiający obchodzą ten wymóg wprowadzając dodatkowe kryterium o wadze np. 1% w postaci terminu dostaw lub terminu płatności. Rzadziej spotykane jest kryterium jakości. Jeżeli już się z nim spotkasz, zwróć uwagę na to jak jest skonstruowane. Powinno być bowiem oparte na mierzalnych parametrach technicznych produktu. Zdarza się jednak, że szpitale wprowadzają czysto subiektywne oceny.
W kwestii wzorów umów, jakie stosują zamawiający, to wskazane jest, żeby przed przystąpieniem do przetargu zostały one zweryfikowane, najlepiej przez prawnika. W umowach zdarzają się bardzo niekorzystne dla wykonawców zapisy. Przykładowo szpitale, zastrzegają na swoją rzecz wysokie kary umowne za każdą godzinę opóźnienia w dostawie produktu. Ważnym jest, żeby móc wychwycić takie zapisy jeszcze przed złożeniem oferty, kiedy można wnosić o ich zmianę, a nie dopiero przed podpisaniem umowy, kiedy nie ma praktycznie żadnych szans na jej modyfikacje.
Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci tematykę zamówień publicznych. Jeżeli będziesz miał pytania dotyczące procedury przetargowej związanej z wyrobami medycznymi zapraszam do kontaktu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }