Katarzyna Kroner

radca prawny

Specjalizuję się w prawie cywilnym i gospodarczym, a także prawie medycznym. Od początku kariery zawodowej związana jestem głównie ze spółkami kapitałowymi w większości giełdowymi...
[Więcej >>>]

Sklep

Sprzedaż wysyłkowa wyrobów pod nadzorem Prezesa URPL

Katarzyna Kroner04 marca 2016Komentarze (0)

Zgodnie z badaniami CBOS, jeszcze kilka lat temu zakupy w sieci robiła jedna czwarta dorosłych Polaków, dziś z Internetu w takim celu korzysta co drugi badany. Nadal najchętniej kupowane są odzież i obuwie, sprzęt elektroniczny, a także zabawki i artykuły dziecięce. Coraz częściej można też spotkać w sieci wyroby medyczne.

Zwiększający się obrót wyrobami medycznymi w Internecie, a w szczególności wykorzystywanie tego kanału sprzedaży, przez nieuczciwych uczestników rynku sprawiły, że tematem zainteresował się Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministerstwo Zdrowia i ostatecznie Ustawodawca.

Skutek…

od 20 lutego obrót wyrobami medycznymi w Internecie i nie tylko 😉 podlega szczególnym regulacjom prawnym. Zgodnie z tymi regulacjami nadzorem Prezesa Urzędu objęta została sprzedaż wysyłkowa wyrobów.

A co to takiego, zapytasz?

Sprzedażą wysyłkową wyrobów jest umowa sprzedaży wyrobu zawarta z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Przy czym dla uznania danej umowy za zawartą na odległość nie będzie miał znaczenia fakt używania różnych środków porozumiewania się na odległość. Na przykład jedna strona może korzystać z telefonu, druga z poczty elektronicznej, czy też portalu internetowego.

Nadzór Urzędu Rejestracji, polegać będzie miedzy innymi na tym, że usługodawcy czyli na przykład sklepy internetowe, zapewniające środki porozumiewania się na odległość bęzie obowiązane, na żądanie Prezesa Urzędu, niezwłocznie udostępnić dane dotyczące wyrobów i podmiotów prowadzących sprzedaż wysyłkową wyrobów. Nie udostępnienie Prezesowi Urzędu takich danych wiązać się będzie z karami przewidzianymi w ustawie.

Dodatkowo podkreślono, że wszystkie wyroby sprzedawane w sieci, tak jak wszystkie pozostałe wyroby medyczne będą musiały spełniać wymogi zasadnicze, czyli wymagania dotyczące projektowania i wytwarzania wyrobów w taki sposób, aby były bezpieczne dla pacjentów i użytkowników. W szczególności wyroby te będą musiały również zostać oznakowane znakiem CE.

Jak widzisz, nowelizacja wprowadziła do ustawy elementy umożliwiające eliminowanie z obrotu wyrobów nie spełniających wymogów, sprzedawanych m.in. przez Internet. Wszyscy mamy nadzieję, że zapobiegnie to rozwiniętym, w ostatnich latach praktykom części podmiotów, które do własnych celów wykorzystywały: brak kontroli i praktyczną niekaralność, a równocześnie z łatwowierność klientów, szczególnie osób starszych i gorzej wykształconych oraz nierzetelną reklamę. Czy jednak nowe przepisy okażą się skuteczne, pokaże praktyka.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Kroner

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: