Jeżeli jesteś producentem wyrobów medycznych, a Twoja firma prowadzi działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, koniecznie przeczytaj ten artykuł, ponieważ na pewno zainteresuje Cię, wydana w zeszłym tygodniu, interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Słowem wstępu dla niewtajemniczonych, Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wracając do tematu 😉
Pewna firma będąca producentem sprzętu medycznego, produkująca między innymi pionizatory statyczno-dynamiczno-rehabilitacyjne oraz wózki rehabilitacyjne, posiadała pozwolenie na prowadzenie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W procesie produkcji wyrobów firma chciała wykorzystywać półprodukty np. kółka, łożyska, rury do konstrukcji wyrobów, podzespoły, pasy czy materiały, kupowane poza Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jednak montaż wyrobów, z podzespołów i elementów dostarczonych przez dostawców, miał odbywać się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Powstało więc pytanie:
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży wyrobów medycznych, podlega w całości zwolnieniu od podatku dochodowego, jeśli całość produkcji odbywa się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale półwyroby do produkcji zostały zakupione poza nią.
Oceniając stan sprawy ostatecznie urząd stwierdził, że gdy produkcja wskazanych wyrobów odbywa się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach posiadanego zezwolenia, a komponenty niezbędne do wytworzenia tych wyrobów zostaną nabyte od podmiotów trzecich, dochód uzyskany z ich sprzedaży, będzie w całości korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, jako dochód uzyskany z działalności strefowej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }