Katarzyna Kroner

radca prawny

Specjalizuję się w prawie cywilnym i gospodarczym, a także prawie medycznym. Od początku kariery zawodowej związana jestem głównie ze spółkami kapitałowymi w większości giełdowymi...
[Więcej >>>]

Sklep

O okularach, oprawkach i podatkach

Katarzyna Kroner28 stycznia 2015Komentarze (0)

Minęły Święta, potem Nowy Rok i czas urlopów. I zanim się człowiek obejrzał już mamy koniec stycznia. Cały czas mam wrażenie, że gdzieś gonię i coś nadrabiam, choć gorąco sama sobie obiecywałam, że zwolnię.

Ostatnio z myślą o blogu oraz refleksją, że styczeń to okres podsumowań, zabrałam się za dość ambitny temat. Postanowiłam, że przeprowadzę analizę interpretacji urzędów skarbowych w temacie wyrobów medycznych, wydanych w 2014 r.  Efekt tych prac będę przedstawiać w uporządkowaniu tematycznym i stopniowo.

Stawka podatku VAT stosowana przy wyrobach optycznych była już przedmiotem wielu opinii, a ten rok szczególnie obfituje w interpretacje, które jak się wydaje rozwiążą kilka kolejnych problemów w tym zakresie.

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne to wyrób medyczny

Tak więc, okulary korekcyjne spełniające kryteria określone w ustawie o wyrobach medycznych, zarówno te gotowe jak i te wykonywane na zamówienie są wyrobem medycznym.

Zastosowanie 8% stawki podatku VAT przy sprzedaży okularów korekcyjnych będzie więc prawidłowe bez względu na symbol PKWiU. Obejmie zarówno podmioty prowadzące działalność jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Bez względu na miejsce dystrybucji będzie takie samo dla sieci handlowych i zakładów optycznych.

Również oprawy okularowe do okularów korekcyjnych, metalowe i z tworzyw sztucznych, jako artykuł stosowany w połączeniu z soczewkami korekcyjnymi, który służy leczeniu wad układu wzrokowego człowieka, zapobiega ich intensyfikacji i kompensuje upośledzenie, jakim jest wada wzroku, są wyrobem medycznym.

W związku z tym, że na okulary korekcyjne składają się soczewki korekcyjne i oprawy okularowe stanowiące jeden kompletny wyrób medyczny, wykonywany na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę, podlegać będą opodatkowaniu stawką VAT 8%.

A co z samymi oprawami do okularów?

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego!

Pierwotnie organ uznał, że jeżeli przedmiotem dostawy są same oprawy korekcyjne do okularów, do których optycy montują soczewki – co wiąże się z odrębnym ich wykazaniem na fakturze, podlegać będą opodatkowaniu według stawki podstawowej (23%).

W ocenie urzędu podatkowego nie było znaczenia, czy w tych oprawkach później zostaną zamontowane szkła korekcyjne czy inne, gdyż oprawki okularowe są wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych, ale wówczas mamy do czynienia już z okularami korekcyjnymi, a nie oprawami okularowymi.

W kontekście takich wyjaśnień organ stwierdził, że dostawa samych oprawek okularowych bez montażu szkieł korekcyjnych nie mieści się w definicji wyrobu medycznego ani wyposażenia wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Wydana interpretacja była przedmiotem skargi złożonej przez Wnioskodawcę.

W wyroku sąd wskazał, że w ustawie o wyrobach medycznych ustawodawca na potrzeby innych ustaw, w tym ustawy o VAT, posługuje się szerszym pojęciem wyrobów medycznych, do którego zaliczył również wyposażenie wyrobu medycznego.

Sąd zarzucił, że organ interpretujący nie uznał opraw okularowych za wyposażenie wyrobu medycznego, gdyż po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych są to już okulary korekcyjne, a nie oprawy okularowe.

W wyroku sąd zakwestionował stanowisko, że towar spełniający przesłanki wyposażenia medycznego przestaje nim być w chwili połączenia z soczewkami korekcyjnymi.

W ocenie sądu warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej jest spełnienie wymogów przewidzianych dla wyrobu lub wyposażenia medycznego określonych w ustawie, a nie okoliczność, że ktoś może wykorzystać oprawy okularowe niezgodnie z przeznaczeniem.

Oprawa może więc zostać uznana za wyposażenie wyrobu medycznego, które nie będąc wyrobem medycznym, jest specjalnie przeznaczone przez wytwórcę do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, w celu umożliwienia jego używania zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.

Zgodnie z powyższym dostawa opraw okularowych w określonych przypadkach również będzie korzystała z opodatkowania obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% .

Katarzyna Kroner
radca prawny

Photo by Fernando Lavin on Unsplash

***

Wprowadzenie wyrobów medycznych na rynek niemiecki

Mam przyjemność ogłosić, że moja Kancelaria podjęła współpracę z kancelarią prawną TIGGES Rechtsanwälte z siedzibą w Dusseldorfie.

Dzięki podjętej współpracy Kancelaria rozszerzyła świadczone usługi prawne o wsparcie polskich przedsiębiorców z branży wyrobów medycznych na rynku niemieckim [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Kroner

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: