Katarzyna Kroner

radca prawny

Specjalizuję się w prawie cywilnym i gospodarczym, a także prawie medycznym. Od początku kariery zawodowej związana jestem głównie ze spółkami kapitałowymi w większości giełdowymi...
[Więcej >>>]

Sklep

Nowe rozporządzenia UE w sprawie wyrobów medycznych

Katarzyna Kroner08 maja 201710 komentarzy

5 maja 2017 r. czyli ostatni piątek, stał się znaczącą datą dla prawa wyrobów medycznych. W tym dniu bowiem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostały opublikowane dwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wyrobów medycznych i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.

Oba rozporządzenia wejdą w życie w dwudziestego dnia po ich opublikowaniu tj. 26 maja 2017 r. i od tego terminu rozpoczną się okresy przejściowe przewidziane w przepisach.

Okresy przejściowe wynoszą trzy lata dla rozporządzenia o wyrobach medycznych ( 26 maja 2020 r.) i pięć lat dla wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro ( 26 maja 2022 r.), dodatkowo od tych terminów prawodawca przewidział szereg wyjątków.

W związku z powyższym w najbliższym czasie czeka nas bardzo dużo zmian, a podmioty które nie uporają się z nowymi obowiązkami w wyznaczonym okresie, nie będą mogły wprowadzać do obrotu swoich wyrobów na rynku UE.

Wiele rzeczy wciąż jest niejasnych, dlatego będę starała się je stopniowo, szczegółowo opisywać i wyjaśniać.

Na koniec, dla zainteresowanych przesyłam link do treści rozporządzeń 2017/745 i 2017/ 746. Dokumenty można pobrać również w języku polskim.

 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej z treścią rozporządzeń.

Na lekturę proponuję zarezerwować sobie co najmniej jeden spokojny weekend, ponieważ stron jest naprawdę sporo 😉

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Kroner

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Daniel - aplikacje mobilne 12 maja, 2017 o 13:04

  Dziękuję serdecznie za link, wreszcie ten dokument jest dostępny i to w polskiej wersji językowej! 🙂 Weekend akurat się zbliża, więc będzie okazja żeby się na spokojnie zapoznać z wszystkimi zapisami.

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 15 maja, 2017 o 08:38

  🙂

  Odpowiedz

  Marzena 2 czerwca, 2017 o 16:22

  Witam Panią serdecznie,
  mam napisać dokumentację techniczną dla dopiero wdrażanego wyrobu medycznego. 1 lipca ma być on zgłaszany do Urzędu Rejestracji. Teraz mam wszystko podszykowane zgodnie z polskimi wymaganiami. Czy na szybko dopisywać wymagania tego nowego rozporządzenia UE. Na co się powoływać w deklaracji zgodności ?
  Jeśli to możliwe, proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję.
  Kłania się Marzena Rodak z Pabianic

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 18 czerwca, 2017 o 13:29

  Pani Marzeno,
  odpowiedź na pytanie znajdzie Pani pośrednio w moim najnowszym artykule, zapraszam do lektury 🙂
  https://wyrobymedyczneokiemtemidy.pl/rozporzadzenia-w-sprawie-wyrobow-medycznych-rozpoczecie-stosowania/

  Odpowiedz

  Ania 22 kwietnia, 2018 o 11:43

  Pani Marzeno
  Swietna strona, gratuluje i dziekuje.

  Poprosze o podzielenie sie wiedza . jakie obowiazki musze spelnic jako wylaczny przedtawiciel angielskiej firmy przed wprowadzeniem wyrobu medycznego na rynek polski. Wyrob jest juz na rnkach UK I Niemiec.
  dziekuje

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 7 maja, 2018 o 11:32

  Pani Anno,
  jeżeli podmiot mający siedzibę na terenie Polski, wprowadzi na terytorium Polski wyrób z UK lub z Niemiec będzie on, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dystrybutorem. Z tego względu będzie zobowiązany do dokonania powiadomienia w URPL oraz wypełnienia innych ustawowych obowiązków ciążących na dystrybutorach.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Sebastian 9 lipca, 2018 o 18:38

  Witam Panią Serdecznie,
  mam do Pani zapytanie odnośnie stawki Vat na produkty wełniane w niemczech.
  Produkty wełniane są uznane w Polsce jako wyroby medyczne i są objęte obniżoną stawką Vat w wysokości 8%.
  Wyżej wymienione produkty zakupione wcześniej w polsce sprzedaję w Niemczech.
  Jako płatnik Vat w Niemczech jaką stawkę muszę wystawić na rachunkach dla kupujących ??? obecnie stosuję standardową stawkę 19%.
  Proszę jak to możliwe o odp. za którą serdecznie dziękuję !
  Pozdrawiam,
  Sebastian

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 9 lipca, 2018 o 20:54

  Panie Sebastianie,

  stawka Vat na wyroby medyczne w poszczególnych krajach różna i jest regulowana przez lokalne prawo, każdorazowo będzie musiał Pan się do niej dostosować. Niewątpliwie polskie przepisy odbiegają od unijnych z uwagi stosowane preferencje podatkowe, przez co toczył się nawet spór na poziomie TSUE. Więcej na ten temat może Pan przeczytać w artykule https://wyrobymedyczneokiemtemidy.pl/wyrok-trybunal-sprawiedliwosci-w-sprawie-obnizonej-stawki-podatku-vat/. Niestety nie zapowiada się, aby te różnice zostały wyrównane.

  Odpowiedz

  Maria 24 września, 2019 o 13:22

  Pani Katarzyno,
  śledzę Pani stronę już od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że porusza Pani bardzo istotne tematy dla rynku wyrobów medycznych i fantastycznie wyjaśnia Pani problemy wynikające ze zmian na tym rynku. W związku z tym, mam do Pani pytanie pytanie dotyczące Rozporządzenia 2017/745. Rozporządzenie to narzuca na firmy firmy produkujące wyroby wdrożenie systemu zarządzania jakością i system nadzoru po wprowadzeniu do obrotu. I świetnie bo wreszcie rynek będzie lepiej zorganizowany i będzie wiadomo, że firmy produkują wyroby o odpowiedniej jakości. Aczkolwiek Rozporządzenie nie określa jaki system ma być wdrożony i stąd moje pytanie – czy wystarczy do tego norma ISO 13485? Czy firma musi mieć do tego też spełnioną normę ISO 9001? Koszty wprowadzenia obu norm są dość wysokie i stąd takie przemyślenia.
  Bardzo proszę o Pani opinię.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Katarzyna Kroner 26 września, 2019 o 08:49

  Pani Mario,
  wytwórca wyrobów medycznych nie musi mieć wdrożonego, czy certyfikowanego systemu ISO 9001. Jeśli producenci je mają to najczęściej wynika to z tego, że przekonała ich do tego jednostka certyfikująca (jednostki oferują w pakiecie ISO 9001 i 13485 troszkę drożej niż jeden system, a firma ma aż 2 certyfikaty), dodatkowo często w postępowaniach z zakresu zamówień publicznych, zamawiający nie znający tematu wymagali spełnienia normy ISO 9001. Nadal często w SIWZ spotyka się wymagania dotyczące posiadania obu norm. Na gruncie Rozporządzenia to się nie zmieni.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: