Katarzyna Kroner

radca prawny

Specjalizuję się w prawie cywilnym i gospodarczym, a także prawie medycznym. Od początku kariery zawodowej związana jestem głównie ze spółkami kapitałowymi w większości giełdowymi...
[Więcej >>>]

Sklep

Hiszpania zmienia prawo po wyroku Trybunału Sprawiedliwości

Katarzyna Kroner19 grudnia 2014Komentarze (0)

Pozdrawiam z pokładu pociągu „Pendolino” relacji Warszawa -Kraków. Nie spieszyło mi się do podróży tym cudem, ale w związku z faktem, że na tej trasie ciężko już upolować coś innego zdecydowałam się na ten kurs, przyznam że z bólem serca, bo nie sprzyja to optymalizacji kosztów 😉 . Rekompensatą może być komforcik, czyściutko, wręcz pachnąco, przemiła obsługa, nawet Chopin w tle. A więc 200 km/h pędzimy do celu …dziś … do Hiszpanii.

Czy pamiętasz, jak niedawno opisywałam wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który 17 stycznia 2013 r. orzekł, że system obniżonych stawek, hiszpańskiej ustawy o podatku VAT przekracza zakres zastosowania dozwolony przez dyrektywę?

Już w dniu 1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie, przyjęta przez rząd Królestwa Hiszpanii zmiana prawa podatkowego, na podstawie której stawka VAT, na niektóre produkty korzystające dotychczas z preferencji, zostanie podniesiona z 10% do 21%.

W preambule do nowej ustawy czytamy, że w związku z wyrokiem Trybunału, w sprawie C-360/11, znanym w Hiszpanii jako wyrok w sprawie „produktów sanitarnych”, istnieje konieczność zmian ustawy, w punktach dotyczących stawek stosowanych między innymi do niektórych wyrobów medycznych.

To właśnie sprzęt medyczny, aparaty, produkty sanitarne i pozostałe narzędzia, do użytku medycznego i szpitalnego, stanowią główną część produktów dotkniętych zmianami.

Aby lepiej wyjaśnić Ci mechanizm zmian, pokusiłam się o dokładniejszą analizę przepisów.

Dotychczas w Hiszpanii na podstawie artykułu 91 część pierwsza ust. 1 pkt 5 i 6 Ley española del IVA (hiszpańskiej ustawy o podatku VAT) przewidziano zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT do dostawy następujących towarów:

  • leków stosowanych do celów weterynaryjnych i substancji medycznych, które mogą być zwykle i odpowiednio do ich właściwości używane do wytwarzania produktów leczniczych;
  • urządzeń i akcesoriów, w tym soczewek korekcyjnych i soczewek kontaktowych, które obiektywnie, zasadniczo lub głównie mogą służyć do łagodzenia skutków niepełnosprawności fizycznej ludzi i fizycznych ułomności zwierząt, w tym ograniczeń ich mobilności i zdolności komunikacyjnych;
  • wyrobów medycznych, sprzętu, wyposażenia i urządzeń, które obiektywnie mogą jedynie służyć zapobieganiu chorobom lub dolegliwościom, ich diagnozie, leczeniu lub łagodzeniu u ludzi lub zwierząt.

Z kategorii tej wyłączone były produkty kosmetyczne i higieny osobistej, z wyjątkiem podpasek higienicznych, tamponów i wkładek higienicznych.

Obecnie punkt 21 nowelizacji przewiduje, że punkty 5,6 części pierwszej 1 artykułu 91 będą dotyczyć:

  • leków stosowanych do celów weterynaryjnych
  • produktów farmaceutycznych zawartych w rozdziale 30 „Produkty farmaceutyczne” Nomenklatury Scalonej, używanych przez końcowego odbiorcę, innych niż  wskazane odrębnie w ustawie;
  • podpasek higienicznych, tamponów i wkładek higienicznych, prezerwatyw i innych środków antykoncepcyjnych – nie medycznych;
  • sprzętu medycznego, aparatów i pozostałych narzędzi, opisanych w części ósmej załącznika do tej ustawy, które – ze względu na swoje cechy charakterystyczne, obiektywnie  są zaprojektowane w celu łagodzenia lub leczenia niepełnosprawności, dla użytku osobistego i wyłącznego osób, które mają ułomności fizyczne, umysłowe, intelektualne czy dotyczące zmysłów.

Punkt ten nie obejmuje innych akcesoriów czy części zamiennych do wymienionych produktów.

Podsumowując w zakresie wyrobów medycznych stawka obniżona zostanie utrzymana jedynie dla tych produktów, które spełniają kryteria o których mowa powyżej i które są opisane w nowej części ósmej załącznika do ustawy.

Czy polski rząd skorzysta z doświadczeń hiszpańskiego w drodze do zmian ustawy podatkowej, czy wypracuje własne pomysły, które będą optymalne w naszych warunkach, jak najmniej dotkliwe dla rynku, a równocześnie zgodne z prawem unijnym ? Tego jeszcze nie wiemy. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie podział wyrobów medycznych na grupy, z wyraźnym wskazaniem tych dla których stawka obniżona powinna być bezwzględnie utrzymana.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Kroner

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Kroner w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: